Cinematerapie

Vítejte na stránce filmu Cinematerapie. Film režíroval Ivan Vojnár a do kin byl uveden v roce 2010.

Zde najdete celý film ve 117 kilobajtech, a můžete komentovat jednotlivé scény.

Když protagonista Tomáš Choura jednoho večera zjistil, že webová stránka filmu Cinematerapie už neexistuje, rozhodl se opuštěnou doménu zakoupit, starat se o ni (o čemž informoval režiséra, produkční Galinu Šustovou i většinu protagonistů), a pokračovat v duchu vět, které přišly protagonistům od režiséra a produkční v e-mailu krátce před premiérou filmu:

„Celé další pokračovaní Cinematerapie je teď na Vás. Režisér autorsky uchopil Vaše příběhy, poskládal je vedle sebe, vyjádřil svůj subjektivní názor. Postupně předává slovo Vám – protagonistům filmu. Nyní můžete před veřejností odpovídat a vyjadřovat se k uplynulému procesu. Vše ostatní je již věcí diváků a jejich vlastní interpretace. Je zřejmé, že film nastolí mnoho otázek a vyvolá živou diskusi – ať už mezi diváky nebo samotnými protagonisty. Naší snahou je proto vytvořit na webových stránkách filmu pro takovouto diskusi prostor a nechat jednotlivé příběhy žít dál vlastním životem.“

Tato stránka tedy doplní oficiálně zveřejněné informace (pořad na webu České televize, profil na Česko-Slovenské filmové databázi či stránka na Filmovém přehledu a na dalších místech) o zajímavosti, které zůstaly běžnému divákovi skryty a nikde jinde se o nich nedočtete.

Například tyto:

1. Záměr filmu byl divákům při vstupu Cinematerapie do kin prezentován úplně jinak, než protagonistům na začátku natáčení. Více v článku Řekněte nám svůj příběh a my vám z něho uděláme problém.

2. Protagonisté nebyli sledováni deset měsíců, jak se v materiálech o filmu uvádí, ale podstatně kratší dobu.

3. Životní příběhy protagonistů byly mnohdy upraveny a osekány tak, aby pasovaly do určitých typových šablon.

4. Film obsahuje spoustu uměle stylizovaných scén.

5. Tomáš Choura není žádný bratr Olivie Žižkové, ani „adoptovaný“. Scéna, kde ho Olivie prohlašuje za svého bratra, se do filmu dostala i přes jeho výslovný písemný nesouhlas. Více o tom píše v článku Bráchou proti své vůli. Šárka z Vinohrad navíc nikdy nebyla jeho dívka, i když ve filmu byla takto prezentována. A do filmu si nepřišel řešit žádný svůj problém (ačkoliv se o protagonistech v mnoha zdrojích psalo jako o těch, kteří si před kameru své problémy řešit přišli). Film je tendenčně sestříhaný tak, aby protagonisté divně a problematicky působili. Více se dozvíte i v Tomášově stanovisku, které zveřejnil na svém webu i na dalších místech při příležitosti televizní premiéry filmu.

Filmový plakát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..