Cinematerapie

Zdravím všechny diváky filmu „Cinematerapie“, i další zvědavce!

Film, který režíroval Ivan Vojnár, byl uveden do kin v roce 2010. Jedním z jeho protagonistů jsem se stal i já.

V červnu 2017 jsem zjistil, že webová stránka filmu Cinematerapie už neexistuje, a tak jsem se rozhodl opuštěnou doménu zakoupit, přesměrovat ji na stránku o filmu na svém webu a s odstupem času pokračovat v duchu vět, které přišly nám protagonistům od režiséra a produkční v e-mailu krátce před premiérou filmu:
„Celé další pokračovaní Cinematerapie je teď na Vás. Režisér autorsky uchopil Vaše příběhy, poskládal je vedle sebe, vyjádřil svůj subjektivní názor. Postupně předává slovo Vám – protagonistům filmu. Nyní můžete před veřejností odpovídat a vyjadřovat se k uplynulému procesu. Vše ostatní je již věcí diváků a jejich vlastní interpretace. Je zřejmé, že film nastolí mnoho otázek a vyvolá živou diskusi – ať už mezi diváky nebo samotnými protagonisty. Naší snahou je proto vytvořit na webových stránkách filmu pro takovouto diskusi prostor a nechat jednotlivé příběhy žít dál vlastním životem.“

Budu tedy takovým Vaším filmovým průvodcem – shromáždím tu zajímavé informace a fakta o filmu. Také Vám umožním nahlédnout do filmového zákulisí a prásknu tady věci, které zůstaly běžnému divákovi skryty – zážitky z natáčení, pohledy tvůrců, frky a zábavné historky. Objeví se tu i úvahy a rozbory některých scén, verše o filmu, možná přijde i informace o tom, jak protagonisté Cinematerapie žijí dnes, co se u nich změnilo a jak jejich příběh pokračuje (to však bude záležet i na jejich ochotě spolupracovat).

Otevřeně přiznávám, že jako protagonista mám k přístupu režiséra i štábu spoustu výhrad. Zde chci vytvořit prostor pro rozmanité názory a pohledy ostatních (diváků, tvůrců, protagonistů). Těším se na zajímavé konfrontace a úhly pohledu. Pojďme si zkrátka o filmu povídat.

Na začátek bych rád prozradil pár zásadních věcí:

1. Záměr filmu byl divákům při vstupu Cinematerapie do kin prezentován úplně jinak, než protagonistům na začátku natáčení.
Podrobnější článek na toto téma se tu brzy objeví.

2. Protagonisté nebyli sledováni deset měsíců, jak se v materiálech o filmu uvádí, ale podstatně kratší dobu.
Podrobnější článek na toto téma se tu brzy objeví.

3. Životní příběhy protagonistů byly mnohdy upraveny a osekány tak, aby pasovaly do určitých typových šablon.
Podrobnější článek na toto téma se tu brzy objeví.

4. Film obsahuje spoustu uměle stylizovaných scén.
Podrobnější článek na toto téma se tu brzy objeví.

5. Není tedy dobré všemu z filmu věřit – já například nejsem žádný „brácha“ Olivie Žižkové, Šárka z Vinohrad nikdy nebyla mojí dívkou (ačkoliv ve filmu je takto prezentovaná), a rozhodně bych se neseznamoval násilně na Václaváku, protože by mi to připadalo trapné 🙂
Podrobnosti v článku O Olivii Žižkové a našem násilném sourozenectví. A další články na uvedená témata se tu brzy objeví.

Další odstavce a zajímavosti tady budu postupně zveřejňovat, přeji Vám příjemnou četbu.

A zde jsou ještě odkazy na stránky filmu – na webu České televize, na Česko-Slovenské filmové databázi a na Facebooku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *