Řekněte mi pět slov a já Vám napíšu báseň…

Příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, najdete tady.

Jak jsem si se zadanými slovy poradil v minulosti v různých situacích můžete vidět níže v ukázkách, přeji Vám příjemnou četbu.


To jsem jednou viděl zakrslého králíka


Já chtěl být inženýr ekologie


Po Míráku chodí divnej bezdomovec


Pohádkář


„Řekněte mi pět slov“, požádal jsem jednou v Litomyšli nad ránem barmanku, „třeba nějakejch vašich oblíbenejch“. „Tak to bych tady radši neventilovala“, odpověděla. Nakonec jsem od ní dostal pětici pes, skříň, stůl, dítě a otec, objednal si ještě jeden grog a začal si hrát se slovy.

Dítě lítá kolem stolu


V již zaniklém ústeckém baru Kruh jsem si zaveršoval několikrát. Inu, bary se otevírají, zavírají, ale básně v nich napsané zůstavají. Tahle věc vznikla jednou nad ránem na slova dům, pravda, pohoda, smích a chleba.

Jó, vydělávat na denní chleba


Když jsem na jednom literárním večeru přečetl právě napsanou báseň na slova paterčata, lžíce, žebřík, filuta a hokejista, bylo mi řečeno, že jsem z toho pěkně vybruslil. Teď už to jenom zbývá prodat do nějaké reklamy (ovšem zatím nevím, zda na podporu hokeje, anebo antikoncepce :-)).

Byl jsem holt špatný hokejista


Toto jsem napsal v Humpolci při koncertě svého kamaráda Saši Kirilova. Publikum si na mě tehdy připravilo slova knedlík, prdel, Pepa, patník a Karel IV.

Když potkám obřího Pepu


Toto je vzpomínka jeden večer z doby, kdy se ještě u doktora platily třicetikorunové poplatky. Tenkrát jsem si musel poradit se slovy krční, trilobit, oj, pípa a nejneobhospodařovávatelnější.

Když nám to v životě skřípá


Když máte střední zemědělku, příbuzného farmáře, a zadaná slova kůzlata, seno a rajčata (spolu s meziprostorem a svíčkou), tak to jinak dopadnout nemůže:

V ohradě chovám stádo kůzlat


Tahle věc vznikla ne na pět, ale na šest slov – lidé na jednom pražském literárním večeru říkali svá slova tak rychle, že nebylo jasné, kdo řekl to páté jako první. Takže: želva, radiátor, ticho, potrubí, punčocháče + masturbace jako bonus.

Zahlédl jsem želvu


Jednou jsem se takhle při chatování se slečnou ze seznamky zmínil o této své veršovací zálibě. A slečna mi dala – slova kominík, sluha, tulipány, Emička a cigarety. Že prý si mě otestuje…

Z kamen se od rána strašlivě hulí


S kamarády divadelníky jsme seděli v Litomyšli ve vinárně. A což takhle dát si báseň na pět slov? Třeba na slova škarohlíd, ptakopysk, dlouhotrvající, analyzovat a ministerstvo zahraničí? Děkuji za ně Nikče, Janče, Míše, Danovi a Ondrovi.

Vypadal trochu jak ptakopysk


Veršování z června 2013 na Kulturním večeru Saši Kirilova – publikum na mě tehdy vybalilo pětici slov chaos, kastaněty, islám, retrívr a kaliopky.

Občas chodím na dýzy


V květnu 2014 jsem navštívil poprvé v životě moravský vinný sklípek. Nad ránem mi pak bylo řečeno, že takovejhle bordel tam zatím ještě nezažili. Mohla za to skupinka rozhulákaných Poláků, která kromě jiného hledala nejbližší nevěstinec, a to tak vehementně, že se mi jich zželelo a musel jsem pro ně z fleku jeden vymyslet. Pokud chlapci nepopadali do škarp, jsou možná na cestě k němu ještě teď. No a ve sklípku došlo i na báseň na pět slov, a sice vinohrad, milenka, láska, brouček a štěstí.

V ohrožení je náš vinohrad


Kulturní večer Saši Kirilova, prosinec 2013 a slova hvězda, rampouch, kapr, vosí hnízdo a stromeček.

Tu vánoční atmosféru i po letech pořád žeru


V domažlickém baru jsem potkal chlapíka bez fantazie, který mi při prosbě o slova zadal 5 křestních jmen (Karel, Marek, Tomáš, Veronika a Václav). Tak jsem si tam několik dalších jmen přidal jako bonus a zaměřil se na barmanku samotnou.

Barmanka Veronika v práci si nenaříká


Může se stát, že dostanete slovo, jehož význam neznáte a nemáte možnost ho na místě zjistit. Ale i tyhle situace mají řešení. Jako v případě pětice slov haleluja, švestka, mříže, podprdelník a alonž.

Nevěděl jsem, co je alonž


Barmanka z jabloneckého nonstopu mi oné lednové noci řekla slova letadlo, deska, tunel, automat a žehlička, a já jsem se pustil do veršování: V tunelu zmizí vlaky a státní peníze taky… Nakonec jsem ale radši přehodil výhybku.

V herně stojí automat


To jsem byl jednou v Týně a najednou uviděl Evu. Celkem zážitek. Týna je ústecký bar a Eva tenistka. A jak to dopadlo? Něco jsem jí zveršoval na pětici jejích oblíbených slov, která zněla: tenis, Erik, slunce, moře, pohoda.

Eriku, já chci se s tebou potkat na tenise


 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..