Hravé veršování na 5 zadaných slov

Řekněte mi pět slov a já Vám napíšu báseň…

Příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, najdete tady.

Jak jsem si se zadanými slovy poradil v minulosti, můžete vidět níže v ukázkách, přeji Vám příjemnou četbu.


To jsem jednou viděl zakrslého králíka


Já chtěl být inženýr ekologie


Po Míráku chodí divnej bezdomovec


Já býval dítě, které fňuká


„Řekněte mi pět slov“, požádal jsem jednou v Litomyšli nad ránem barmanku, „třeba nějakejch vašich oblíbenejch“. „Tak to bych tady radši neventilovala“, odpověděla. Nakonec jsem od ní dostal pětici pes, skříň, stůl, dítě a otec, objednal si ještě jeden grog a začal si hrát se slovy.

Dítě lítá kolem stolu    


V již zaniklém ústeckém baru Kruh jsem si zaveršoval několikrát. Inu, bary se otevírají, zavírají, ale básně v nich napsané zůstavají. Tahle věc vznikla jednou nad ránem na slova dům, pravda, pohoda, smích a chleba.

Jó, vydělávat na denní chleba


Když jsem na jednom literárním večeru přečetl právě napsanou báseň na slova paterčata, lžíce, žebřík, filuta a hokejista, bylo mi řečeno, že jsem z toho pěkně vybruslil. Teď už to jenom zbývá prodat do nějaké reklamy (ovšem zatím nevím, zda na podporu hokeje, anebo antikoncepce :-)).

Byl jsem holt špatný hokejista


Toto jsem napsal v Humpolci při koncertě svého kamaráda Saši Kirilova. Publikum si na mě tehdy připravilo slova knedlík, prdel, Pepa, patník a Karel IV.

Když potkám obřího Pepu


Toto je vzpomínka jeden večer z doby, kdy se ještě u doktora platily třicetikorunové poplatky. Tenkrát jsem si musel poradit se slovy krční, trilobit, oj, pípa a nejneobhospodařovávatelnější.

Když nám to v životě skřípá


Když máte střední zemědělku, příbuzného farmáře, a zadaná slova kůzlata, seno a rajčata (spolu s meziprostorem a svíčkou), tak to jinak dopadnout nemůže:

V ohradě chovám stádo kůzlat


Tahle věc vznikla ne na pět, ale na šest slov – lidé na jednom pražském literárním večeru říkali svá slova tak rychle, že nebylo jasné, kdo řekl to páté jako první. Takže: želva, radiátor, ticho, potrubí, punčocháče + masturbace jako bonus.

Zahlédl jsem želvu


Jednou jsem se takhle při chatování se slečnou ze seznamky zmínil o této své veršovací zálibě. A slečna mi dala – slova kominík, sluha, tulipány, Emička a cigarety. Že prý si mě otestuje…

Z kamen se od rána strašlivě hulí


S kamarády divadelníky jsme seděli v Litomyšli ve vinárně. A což takhle dát si báseň na pět slov? Třeba na slova škarohlíd, ptakopysk, dlouhotrvající, analyzovat a ministerstvo zahraničí? Děkuji za ně Nikče, Janče, Míše, Danovi a Ondrovi.

Vypadal trochu jak ptakopysk


Veršování z června 2013 na Kulturním večeru Saši Kirilova – publikum na mě tehdy vybalilo pětici slov chaos, kastaněty, islám, retrívr a kaliopky.

Občas chodím na dýzy


V květnu 2014 jsem navštívil poprvé v životě moravský vinný sklípek. Nad ránem mi pak bylo řečeno, že takovejhle bordel tam zatím ještě nezažili. Mohla za to skupinka rozhulákaných Poláků, která kromě jiného hledala nejbližší nevěstinec, a to tak vehementně, že se mi jich zželelo a musel jsem pro ně z fleku jeden vymyslet. Pokud chlapci nepopadali do škarp, jsou možná na cestě k němu ještě teď. No a ve sklípku došlo i na báseň na pět slov, a sice vinohrad, milenka, láska, brouček a štěstí.

V ohrožení je náš vinohrad


Kulturní večer Saši Kirilova, prosinec 2013 a slova hvězda, rampouch, kapr, vosí hnízdo a stromeček.

Tu vánoční atmosféru i po letech pořád žeru


V domažlickém baru jsem potkal chlapíka bez fantazie, který mi při prosbě o slova zadal 5 křestních jmen (Karel, Marek, Tomáš, Veronika a Václav). Tak jsem si tam několik dalších jmen přidal jako bonus a zaměřil se na barmanku samotnou.

Barmanka Veronika v práci si nenaříká


Může se stát, že dostanete slovo, jehož význam neznáte a nemáte možnost ho na místě zjistit. Ale i tyhle situace mají řešení. Jako v případě pětice slov haleluja, švestka, mříže, podprdelník a alonž.

Nevěděl jsem, co je alonž


Barmanka z jabloneckého nonstopu mi oné lednové noci řekla slova letadlo, deska, tunel, automat a žehlička, a já jsem se pustil do veršování: V tunelu zmizí vlaky a státní peníze taky… Nakonec jsem ale radši přehodil výhybku.

V herně stojí automat


To jsem byl jednou v Týně a najednou uviděl Evu. Celkem zážitek. Týna je ústecký bar a Eva tenistka. A jak to dopadlo? Něco jsem jí zveršoval na pětici jejích oblíbených slov, která zněla: tenis, Erik, slunce, moře, pohoda.

Eriku, já chci se s tebou potkat na tenise


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *